Білицька загальноосвітня школа І-ІІІ ст№9 Добропільської міської ради

четвер, 27 липня 2023 р.

 

Дата___________                                                                 10кл/ Урок №22

Тема уроку: Вітаміни, їх  роль в обміні речовин.

Цілі уроку:

·       освітня: Сформувати знання та поняття про вітаміни, як біологічно активні речовини;

·       розвивальна: Розвити навички наукового мислення, вміння  находити та аналізувати інформацію, уміння працювати з різними джерелами, створювати та працювати у групах.

·       виховна: Виховувати формування здорового способу життя та розуміння єдності всіх біологічних процесів.

·       Особистісні: сформованість мотивації до навчання та цілеспрямованої діяльності, готовність до саморозвитку.

·       Технологія, що використовується: ІКТ, проблемне навчання, смислове читання, технологія навчання у співпраці.

Інформаційно-технологічні ресурси: підручник, зошит, комп'ютер

·       Форма роботи – індивідуальна та групова.

Обладнання та матеріали та реактиви:  комп'ютер; додаток для читання QR- кодів, презентація"Вітаміни"; лабораторне обладнання: пробірки, піпетки, розчин йоду, крохмальний клейстер, свіжий сік лимона, гаряча вода; роздатковий матеріал; хлорид заліза 0,1% (FeCl 3), спиртівка, сірники, апельсин або лимон.

Методи та методичні прийоми: створення проблемної ситуації, бесіда, виступи учнів із повідомленнями, пояснення матеріалу з використанням додатків та Інтернет - ресурсів, практична робота, самостійна робота.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Базові поняття: водорозчинні та жиророзчинні вітаміни.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, наукове розуміння природи, уміння аналізувати та робити висновки.

Форма навчання: змішане/дистанційне.

 

 

Хід уроку:

I.                ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.              АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Розповідь учителя.

Під час однієї з експедицій Колумба частина екіпажу дуже захворіла. Вмираючі моряки попросили капітана висадити їх на якомусь острові, щоб вони могли там спокійно померти. Колумб зглянувся над страждальцями, причалив до найближчого острова, залишив хворих разом із запасом провіанту, рушниці та пороху про всяк випадок. А через кілька місяців на зворотному шляху його кораблі знову підійшли до берега, щоб зрадити останки нещасних моряків землі. Яке ж було їхнє здивування, коли вони зустріли своїх товаришів живими та здоровими! Острів назвали «Кюрасао», португальською це означає «оздоровлюючий». Довгий час залишалося невідомим, які речовини містилися у цих продуктах. Це

(вітаміни)

Додаток 1

Кожен із нас спостерігав у себе такі явища:

1. Розшарування нігтів - купуємо зміцнюючий засіб, робимо сольові ванни.

2. Ослаблення та випадання волосся – грішимо на шампунь і намагаємось підібрати краще.

3. Сухість шкіри – купуємо креми.

4. Точковий малюнок на нігтях.

- А що це таке? В чому справа?

- Звичайно ж, причина у нестачі вітамінів!

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Вчитель: У 1881 р. російський лікар Лунін зробив досліди над групами мишей. Одних він годував натуральним молоком, а інших – штучною сумішшю, куди входили білки, жири, вуглеводи, солі та вода у тих самих пропорціях, що й у молоці. Тварини другої групи незабаром загинули. Досліди Луніна були повторені у Росії, Швейцарії, Англії, Америці. Результати незмінно ті ж самі, правильність і точність підтвердилися. Але як пояснити результати такого досвіду? Чому загинули миші, вигодовані штучною їжею? відповідь нестача вітамінів.

(учитель пропонує учням знайти та записати у зошит визначення Вітаміни).

Вітаміни - це органічні речовини різної хімічної природи, що містяться в їжі, необхідні для утворення ферментів та інших біологічно активних речовин; необхідні в невеликих кількостях для нормального обміну речовин і життєдіяльності живих організмів.

Науковий світ не поспішав визнавати існування якихось невідомих речовин. І робота Луніна була забута. Його досліди були повторені пізніше у Росії, Швейцарії, Великобританії, Америці. Результати незмінно були самі, правильність і точність дослідів підтвердилася.

У 1911-1913 роках. стався прорив у цьому напрямку. Польський біохімік К. Функ у 1911 р. отримав із рисових висівок жовті кристалики. Він назвав відкриту ним речовину "вітамін" від латинського "Vita"-життя та "аміни" - клас хімічних сполук, до якого належить ця речовина.

(Пропонується класу поділися на 3 групи)

Нині відомо понад 30 вітамінів. Їх позначають літерами латинського алфавіту А, В, С, Д, Е в міру їхнього відкриття. Деякі утворюють цілі групи, наприклад, вітаміни групи В: В1, В2, В3, В6 ... В12.

-З чим можна порівняти позначення вітамінів?

-Вітаміни називають чудовою азбукою життя.

Питання групам: Де можуть бути вітаміни, необхідні нашому організму?

За фізико-хімічними властивостями вітаміни поділяють на дві великі групи.

 

Опрацювання матеріалу підручника (§18).                                 Додаток 2

Вітаміни

Корисні властивості

Добова норма, г

Вміст вітамінів у сухофруктах, горіхах і цукатах на 100 г, мг

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_beta_carotin.gif

·        Підвищує опір організму до респіраторних інфекцій.

·        Сприяє зміцненню зубів і кісткових тканин.

·        Активізує репродуктивну функцію.

·         

Завдяки високій антиоксидантній активності β–каротин застосовують як функціональний інгредієнт у харчовій промисловості та в косметології (при виробництві антивікової і сонцезахисної косметики).

6

·        Курага - 3,5

·        Iнжир – 1,0

·        Фiнiки – 0,3

·        Кедровий горiх – 0,18

·        Папайя – 0,1

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_b1.gif

·        Сприяє росту.

·        Покращує обмін речовин у тканинах мозку

·        Бере участь у постачанні нервових клітин живильними речовинами.

·        Допомагає зберегти хорошу пам'ять до глибокої старості.

Вітамін В1 не накопичується в тканинах, тому його необхідно вживати з їжею щодня.

1,2 – 1,4

·        Чорнослив – 0,2

·        Iзюм - 0,2

·        Курага – 0,1

·        Фiнiки – 0,07

·        Iнжир – 0,07

·        Кеш`ю – 2,0

·        Фiсташки – 1,08

·        Кедровий горiх – 0,6

·        Волоський горіх – 0,4

·        Фундук – 0,33

·        Мигдаль – 0,25

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_b2.gif

·        Зберігає молодість шкіри.

·        Сприяє нормальному процесу росту.

·        Зміцнює нігтьову пластину і волосся.

·        Разом з іншими речовинами бере участь в обміні вуглеводів, жирів і білків.

Вітамін В2 позитивно впливає на стан нервової системи, сприяючи викиду гормонів стресу.

1,3

·        Iзюм – 0,5

·        Чoрнослив – 0,5

·        Курага – 0,2

·        Iнжир – 0,09

·        Фiнiки – 0,08

·        Фiсташки – 1,24

·        Кеш`ю – 1,0

·        Фундук – 0,12

·        Волоський горiх – 0,1

·        Кедровий горiх – 0,87

·        Мигдаль – 0,6

·        Папайя - 0,1

·        Ананас - 0,03

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_b6.gif

·        Зменшує нічні судоми м'язів, оніміння рук, запобігає деяким формам невритів кінцівок.

·        Сприяє засвоєнню білка і жиру. Допомагає у запобіганні шкірним захворюванням.

·        помогает в предотвращении кожных заболеваний

·        Відіграє важливу роль у роботі імунної системи.

Нейрофізіологи радять приймати цей вітамін людям, у яких часто бувають нервові перевантаження.

1,4

·        Чорнослив – 2,4

·        Iзюм – 0,4

·        Iнжир – 0,1

·        Мигдаль – 0,3

·        Фiнiки – 0,01

·        Волоський горiх – 0,8

·        Фундук – 0,24

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_c.gif

·        Оберігає від вірусних і бактеріальних інфекцій.

·        Зменшує вірогідність тромбоутворення і послаблює дію алергенів.

·        Знижує рівень холестерину в крові.

·        Сприяє формуванню позитивного настрою.

Вітамін С грає винятково важливу роль в емоційній сфері людини.

50

·        Iнжир – 5,0

·        Курага – 4,0

·        Чoрнослив – 3,0

·        Фiнiки – 1,7

·        Мигдаль – 1,5

·        Волоський горiх – 0,8

·        Папайя – 71

·        Ананас – 33

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_e.gif

·        Уповільнює старіння клітин.

·        Прискорює загоєння опіків, ран і порізів.

·        Підтримує імунітет.

·        Забезпечує нормальне функціонування м’язів.

Безцінна роль вітаміну Е у косметології. Він сприяє підтримці синтезу колагену і еластину, перешкоджає старінню шкірного покриву, нейтралізує вільні радикали, запобігає наслідкам опромінення шкіри ультрафіолетом, а також покращує мікроциркуляцію крові.

8

·        Кедровий горiх – 55

·        Фундук – 31,4

·        Мигдаль – 30,9

·        Грецький горiх – 23

·        Кеш`ю – 1,1

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_pp.gif

·        Бере безпосередню участь в утворенні гемоглобіну і еритроцитів у крові.

·        Грає дуже важливу роль в обміні речовин.

·        Знижує рівень холестерину в крові.

·        Сприяє виведенню з організму токсинів.

Вітамін РР бере участь у регуляції функцій щитовидної і надниркової залоз, а від роботи цих ендокринних органів безпосередньо залежить вага людини.

14 - 20

·        Чoрнослив – 1,5

·        Фiнiки – 0,8

·        Iнжир – 0,7

·        Мигдаль – 4,0

·        Ананас – 0,6

·        Папайя – 0,1

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

https://www.youtube.com/watch?v=9znAKmoG9tg

або

http://qrcoder.ru/code/?https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D9znAKmoG9tg&4&0

Робота в групах

1 Група А . Заповнення кластеру (Додаток 3)на папері (офлайн-урок) Хмарний сервіс  - public cloud services (онлайн-урок) в Гугл Документі (на Гугл Диске)

 

2 Група В. Виконання (ознайомлення з відео - матеріалом) завдання за посиланням  (Додаток 4) на онлайн - сервісі (QR-кодом) learningapps

https://learningapps.org/watch?v=ptnop8oq522

 

3 Група С Робота зі словником

Авітаміноз – повна відсутність вітамінів.

При авітаміноз виникають глибокі порушення обміну речовин, що ведуть до різних захворювань, аж до загибелі організму.

Гіповітаміноз - нестача того чи іншого вітаміну в організмі  Гіповітаміноз найчастіше виявляється у послабленні імунітету.

При гіповітамінозах майже завжди спостерігається зниження фізичної та розумової працездатності.

Гіпервітаміноз - надлишок вітамінів.

Виступ груп.

 

Практична частина уроку:

 

1 група А:

 

"Визначення вітаміну Е в соняшниковій олії"

Мета: довести наявність вітаміну Е (токоферолу) у рослинних оліях, провести порівняльний

аналіз.

Обладнання: колба конічна на 150 мл, спиртовка, пробірки, утримувач для пробірок.

Реактиви: хлорид заліза 0,1% (FeCl 3).

Хід роботи:

1.    Наливаємо в пробірку 4-5 крапель 0,1% спиртового розчину вітаміну Е та приливаємо 0,5 мл. 0,1%розчину FeCl 3 .

2.     Перемішуємо при нагріванні розчин забарвлюється в рожево-червоний колір.

3.    Проробляємо досвід з рафінованою та нерафінованою соняшниковою олією

Спостереження: Після нагрівання найбільш яскраве забарвлення набуло нерафінованої олії. З цього можна зробити висновок про те, що вітаміну Е (токоферолу) у ньому більше, ніж у рафінованому.

Висновок: досвід показав, що велику користь приносить вживання нерафінованих масел. Але в рафінованій соняшниковій олії теж є великий плюс - вона зручна для смаження: не піниться і не стріляє на сковороді, не має гіркого смаку та різкого запаху. Зберігається нерафінована оліягірше, ніж рафіноване, тому «про запас» його краще не брати, або брати найсвіжіше та зберігати в темному склі у холодильнику.

 

2 група В:

 

«Визначення вмісту вітаміну С у натуральних соках, у соках після

термічної обробки, у шкірці фруктів»

Мета: визначити кількість вітаміну С у різних плодах, провести порівняльний аналіз результатів.

Обладнання: мірний циліндр, колби на 500 мл, піпетка, хімічні склянки,

колба конічна на 150 мл, фарфорова ступка з маточкою, спиртовка, тримач для пробірок,пробірки.

Реактиви: аскорбінова кислота, спиртовий розчин йоду (5%), крохмальний клейстер,дистильована вода, розчин FeCl3.

Хід  роботи:

1.          Візьмемо 0,5 г аптечної аскорбінової кислоти (без глюкози), розчинимо в 500 мл води та відберемо 25мл розчину. Після чого додамо приблизно півсклянки води (точна її кількість значення не має) і 2-3 мл розчину крохмалю.

2.          Далі обережно, по краплях, додаємо з аптечної піпетки розчин йоду,

3.          постійно збовтуючи вміст. Необхідно уважно рахувати краплі та стежити за кольором розчину. Як тільки йод окислить всю аскорбінову кислоту, наступна його крапля, прореагувавши з крохмалем, забарвить розчин у синій колір. Це означає, що наша операція-титрування-закінчена.

 

3 Група С:

 

Дослід 1

"Визначення вітаміну С у свіжому соку фруктів".

1.  Візьмемо  як зразок визначення вітаміну С у лимонному соку.

2.  У склянку наливаємо 2 мл соку та 10 мл дистильованої води . Додаємо ½ чайної ложки крохмального клейстеру, після чого перемішуємо. По крапляхдодаємо розчин йоду до появи стійкого синього фарбування, що не зникає 10-15 с.  

Дослід 2 (за бажанням/необхідністю).

Визначення вітаміну С у соках після термічної обробки".

1.  Наллємо в пробірку 2 мл соку, прокип'ятимо близько 2-х хвилин, використовуючи спиртівку.

2.   Далі діємо як у досвіді №1.

3.  Висновок:  за результатами видно, що кількість вітаміну С у соках після кип'ятіння знизилася в середньому у 2,5-3 рази. З цього випливає, що краще вживати свіжі, а не термічно оброблені фрукти.

 

 

ІV.УЗАГАЛЬНЕННЯ

 

Учитель: Згадаймо питання на початку уроку і відповімо на нього: «Що ж врятувало моряків від загибелі? Який плід тропічної рослини, який у великій кількості виростає на острові Кюрасао, як профілактичний засіб проти грипу (це лимон).

Отже, ви сьогодні багато чого дізналися про вітаміни. Що ви запам'ятали – зараз перевіримо. Розв’язання ситуаційних задач.

 

1 Групі А

 Ваша знайома скаржиться на те, що шкіра стала сухою, тріскається, темніє, нігті кришиться, а волосся стало ламким і січеться. Що б ви відповіли своєю знайомою? (Д)

 

2 Група В

При нестачі цього вітаміну людина швидко втомлюється, стає нервовою, дратівливою, у неї може виникнути хвороба «бери-бери» (В1)

 

3 Група С

Чоловік прийшов до лікаря зі скаргою на швидку стомлюваність, постійну дратівливість, та ще й нічні судоми ніг. Як ви вважаєте, що припустив лікар? (С).

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ:

Виконання тесту на Google Формі.

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd18A2FB-_FS-X_8ZHs0Zl8q5QifYpkc87bkCnrS_MiQv0DyA/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0

 

http://qrcoder.ru/code/?https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2Fforms%2Fd%2Fe%2F1FAIpQLSd18A2FB-_FS-X_8ZHs0Zl8q5QifYpkc87bkCnrS_MiQv0DyA%2Fviewform%3Fvc%3D0%26c%3D0%26w%3D1%26flr%3D0&4&0

 

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. Опрацювати §18

2. Проаналізувати свій добовий раціон на вміст необхідних для нормального розвитку вітамінів.

 

 

 

 

 

Додаток1

 

 

 

Додаток 2

Вітаміни

Корисні властивості

Добова норма, г

Вміст вітамінів у сухофруктах, горіхах і цукатах на 100 г, мг

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_beta_carotin.gif

·        Підвищує опір організму до респіраторних інфекцій.

·        Сприяє зміцненню зубів і кісткових тканин.

·        Активізує репродуктивну функцію.

·         

Завдяки високій антиоксидантній активності β–каротин застосовують як функціональний інгредієнт у харчовій промисловості та в косметології (при виробництві антивікової і сонцезахисної косметики).

6

·        Курага - 3,5

·        Iнжир – 1,0

·        Фiнiки – 0,3

·        Кедровий горiх – 0,18

·        Папайя – 0,1

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_b1.gif

·        Сприяє росту.

·        Покращує обмін речовин у тканинах мозку

·        Бере участь у постачанні нервових клітин живильними речовинами.

·        Допомагає зберегти хорошу пам'ять до глибокої старості.

Вітамін В1 не накопичується в тканинах, тому його необхідно вживати з їжею щодня.

1,2 – 1,4

·        Чорнослив – 0,2

·        Iзюм - 0,2

·        Курага – 0,1

·        Фiнiки – 0,07

·        Iнжир – 0,07

·        Кеш`ю – 2,0

·        Фiсташки – 1,08

·        Кедровий горiх – 0,6

·        Волоський горіх – 0,4

·        Фундук – 0,33

·        Мигдаль – 0,25

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_b2.gif

·        Зберігає молодість шкіри.

·        Сприяє нормальному процесу росту.

·        Зміцнює нігтьову пластину і волосся.

·        Разом з іншими речовинами бере участь в обміні вуглеводів, жирів і білків.

Вітамін В2 позитивно впливає на стан нервової системи, сприяючи викиду гормонів стресу.

1,3

·        Iзюм – 0,5

·        Чoрнослив – 0,5

·        Курага – 0,2

·        Iнжир – 0,09

·        Фiнiки – 0,08

·        Фiсташки – 1,24

·        Кеш`ю – 1,0

·        Фундук – 0,12

·        Волоський горiх – 0,1

·        Кедровий горiх – 0,87

·        Мигдаль – 0,6

·        Папайя - 0,1

·        Ананас - 0,03

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_b6.gif

·        Зменшує нічні судоми м'язів, оніміння рук, запобігає деяким формам невритів кінцівок.

·        Сприяє засвоєнню білка і жиру. Допомагає у запобіганні шкірним захворюванням.

·        помогает в предотвращении кожных заболеваний

·        Відіграє важливу роль у роботі імунної системи.

Нейрофізіологи радять приймати цей вітамін людям, у яких часто бувають нервові перевантаження.

1,4

·        Чорнослив – 2,4

·        Iзюм – 0,4

·        Iнжир – 0,1

·        Мигдаль – 0,3

·        Фiнiки – 0,01

·        Волоський горiх – 0,8

·        Фундук – 0,24

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_c.gif

·        Оберігає від вірусних і бактеріальних інфекцій.

·        Зменшує вірогідність тромбоутворення і послаблює дію алергенів.

·        Знижує рівень холестерину в крові.

·        Сприяє формуванню позитивного настрою.

Вітамін С грає винятково важливу роль в емоційній сфері людини.

50

·        Iнжир – 5,0

·        Курага – 4,0

·        Чoрнослив – 3,0

·        Фiнiки – 1,7

·        Мигдаль – 1,5

·        Волоський горiх – 0,8

·        Папайя – 71

·        Ананас – 33

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_e.gif

·        Уповільнює старіння клітин.

·        Прискорює загоєння опіків, ран і порізів.

·        Підтримує імунітет.

·        Забезпечує нормальне функціонування м’язів.

Безцінна роль вітаміну Е у косметології. Він сприяє підтримці синтезу колагену і еластину, перешкоджає старінню шкірного покриву, нейтралізує вільні радикали, запобігає наслідкам опромінення шкіри ультрафіолетом, а також покращує мікроциркуляцію крові.

8

·        Кедровий горiх – 55

·        Фундук – 31,4

·        Мигдаль – 30,9

·        Грецький горiх – 23

·        Кеш`ю – 1,1

http://santavita.ua/img/vitamin_minerals/vitamin_pp.gif

·        Бере безпосередню участь в утворенні гемоглобіну і еритроцитів у крові.

·        Грає дуже важливу роль в обміні речовин.

·        Знижує рівень холестерину в крові.

·        Сприяє виведенню з організму токсинів.

Вітамін РР бере участь у регуляції функцій щитовидної і надниркової залоз, а від роботи цих ендокринних органів безпосередньо залежить вага людини.

14 - 20

·        Чoрнослив – 1,5

·        Фiнiки – 0,8

·        Iнжир – 0,7

·        Мигдаль – 4,0

·        Ананас – 0,6

·        Папайя – 0,1

 

 

Додаток 3

Кластер

Подпись: Вітаміни
 

 

 

 

 

 

 

 


___________   _________  _______   __________  __________   __________

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 4

 

 

https://learningapps.org/display?v=ptnop8oq522

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 5

 

http://qrcoder.ru/code/?https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2Fforms%2Fd%2Fe%2F1FAIpQLSd18A2FB-_FS-X_8ZHs0Zl8q5QifYpkc87bkCnrS_MiQv0DyA%2Fviewform%3Fvc%3D0%26c%3D0%26w%3D1%26flr%3D0&4&0

 

 

 

 

Використана література

1.    https://learningapps.org/display?v=ptnop8oq522

або

2.    https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd18A2FB-_FS-X_8ZHs0Zl8q5QifYpkc87bkCnrS_MiQv0DyA/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0

3.    https://www.google.com.ua/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fpidru4niki.com

4.    https://toitumine.ee/ru/kak-pravilno-pitatsya/rekomendatsii-v-oblasti-pitaniya-i-piramida-pitaniya/frukty-i-ovoshhi-yagody/chto-proishodit-s-plodami-pri-obrabotke